Uttarakhand Handloom and Handicraft Development Council Dehradun

Uttarakhand Handloom
&
Handicraft Development Council

Hon. Chief Minister Shri Trivendra Singh Rawat

Designer Forum

Karan Gogoi

Craft Name: Wood
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Urgam

Sonam Soreng

Craft Name: Carpet.
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Tefna

Pathik Chaudhary

Craft Name: Nettle fiber
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Mangroli

Mamta joshi

Craft Name: Block Printing.
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Kathgodam.

Sabhyata Mishra

Craft Name: Aipan Art
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Dubakiya

Ramesh Rar

Craft Name: Copper
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Balta

Srijan Das

Craft Name: Baint & Bamboo
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Patlibagad

Abhiruchi Chandel

Craft Name: Copper
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Uderkhani

Abhiruchi Chandel

Craft Name: Copper
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Kharktamta

Srijan Das

Craft Name: Copper
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Borgaun

Pawan Suyal

Craft Name: Soft toys, Jute bag
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Sainj

Abhiruchi Chandel

Craft Name: Copper
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Binsar

Rahul Kumar

Craft Name: Carpet
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Tefena

Aakash Chopra

Craft Name: Wood
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Nauti

Aakash Chopra

Craft Name: Wood
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Bainoli

Rahul Kumar

Craft Name: Carpet
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Kaleshwar

Ravikesh Kumar

Craft Name: Wood
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Nainisain

Karan Gogoi

Craft Name: Ringaal
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Tangni

Sonem Soreng

Craft Name: Carpet
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Kailashpur

Karan Gogoi

Craft Name: Wood
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Urgam

Ankita Verma

Craft Name: Ringaal
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Gannai

Sonem Soreng

Craft Name: Carpet
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Bampa

Pathik Chaudhary

Craft Name: Nettle Fibre
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Mangroli

Sonam Lamba

Craft Name: Carpet
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Bhodpur

Maurvi Gupta.

Craft Name: Artificial Jewellery
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sailo, Badowala

Maurvi Gupta

Craft Name: Jute Bag
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Shankarpur

Maurvi Gupta.

Craft Name: Embroidery/ die/ Block printing.
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Rajawala

Amrita Gupta

Craft Name: Handicraft survey equipment
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: M/s califff Engineering Ltd. audyo

Parul Mishra

Craft Name: Matikala
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Vill. Hathiyathal, post Tashipur

Ruchi Budhiraja

Craft Name: Embroidery/zari
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Vill. Akbarpur Fajilpur, post. Iqb

Parul Mishra

Craft Name: Matikala
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Vill. Bharatpur, salhapur, post. L

Deshna Mamgain

Craft Name: Zari mala
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Vill. Padligurjar

Deshna Mamgain

Craft Name: Zari mala
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Tashipur

Mamta Joshi

Craft Name: Aipan
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Bindukhata

Mamta Joshi

Craft Name: Aipan
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Damaudhunga

Aparna Negi

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Dugtu

Bhawna Martolia

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Munsiyari
Place: Tejam

Reyazuddin Ansari

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Munsiyari
Place: Munsiyari

Reyazudin Ansari

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Chalmachilasu

Ruchi Budhiraja

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Nangling

Ramesh Rarr

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Raulekh

Alok Kumar Verma

Craft Name: Wooden
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Ukhimath

Ashwani Singh

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Makkumath

Ramesh Rarr

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Mansuna

Ramesh Rarr

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Pithora

Ankita Verma

Craft Name: Ringaal
District: Tehri Garhwal
Block: Bhilangana
Place: Chakreda

Prabal Das

Craft Name: Block Printing
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Lokvastra ikai, village Dhyannagar

Neha Kestwal

Craft Name: Block Printing
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Mohalla Gujratiyan

Neha kestwal

Craft Name: Block Printing
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Ramnagar ban

Pooja Mishra

Craft Name: Moonj grass
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: Vikaskhand sabhagaar

Ashwani Sharma

Craft Name: Baans/ Baint/Bamboo
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: Samudayik Kendra, Jhankat

Ashwani Sharma

Craft Name: Baans/ Baint/Bamboo
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: Village Bhudakishni

Pooja Mishra

Craft Name: Moonj grass
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: Village Ratanpur

Ashwani Sharma

Craft Name: Bamboo/ baint / Moonj grass
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: Mohammadpur Bhudiya.

Prerna Pal

Craft Name: Chindi dari
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Bharatpur

Ashwani Sharma

Craft Name: Block Printing
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Patrampur

Nilesh Srivastava

Craft Name: Crochet
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Manera

Gaurav Bisht

Craft Name: Carpet
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Bagori

Amrita Gupta

Craft Name: Wood
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Agora

Nilesh Srivastava

Craft Name: Namda
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Gangnani

Gaurav Bisht

Craft Name: Carpet
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Nakuri

Deepak Kumar Uikey

Craft Name: Ringaal
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Bharadgaun

Gaurav Bisht

Craft Name: Artistic Shawl
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Dunda

Deepak Kumar Uikey

Craft Name: Ringaal
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Kamad

Om Prakash

Craft Name: Wooden
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Bhramkhaal

Om Prakash

Craft Name: Wooden Craft
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Dhauntari

Deepak Kumar Uikey

Craft Name: Ringaal
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Gajoli

Hena Praveen

Craft Name: Stole Weaving
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sahaspur

Abhiruchi chandel

Craft Name: Copper
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Hawalbagh

Mousmi chakma

Craft Name: Designer shawls
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Pataldhuri

Ravikesh Kumar

Craft Name: Wood
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Salurdungra

Radhika Negi

Craft Name: Embroidery
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sahaspur

Himani Thapa

Craft Name: Stole weaving
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sahaspur

Namrata Sharma

Craft Name: Pottery
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Roorkee

Ashwani sharma

Craft Name: Block printing
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Patrampur

Neelesh Srivastava

Craft Name: Namda
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Netala

Ankita Verma

Craft Name: Ringaal
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Pakhi

Aparna Negi

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Munsiyari
Place: Timtimiya

Reyazuddin Ansari

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Munsiyari
Place: Udhyog Kendra

Akash Chopra

Craft Name: Ringaal
District: Tehri Garhwal
Block: Bhilangana
Place: Thati

Ruchi Budhiraja

Craft Name: Block Printing
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Ramnagar

Ramesh Rar

Craft Name: Moonj Grass
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: sabhagaar

Ashwani Singh

Craft Name: Moonj Grass
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: sabhagaar

Alok Kumar Verma

Craft Name: Moonj Grass
District: Udham Singh Nagar
Block: Khatima
Place: Mandi bhawan

Gaurav Bisht

Craft Name: Carpet
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Bagori

Rahul Kumar

Craft Name: Ringaal
District: Tehri Garhwal
Block: Bhilangana
Place: koth budhakedar

Deepak Kumar Uikey

Craft Name: Ringaal
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Bharadgaon

Om Prakash

Craft Name: Wooden
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Dhauntari

Ravi Shekhar

Craft Name: Copper
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Tamra Nagri

Deepak Rajak

Craft Name: Bamboo
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Patlibagar

Prerna pal

Craft Name: Chindi dari
District: Udham Singh Nagar
Block: Jaspur
Place: Talabpur

Ashok Miri

Craft Name: Artificial Jewellery
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Simli

Mourvi Gupta

Craft Name: Natural fiber
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sahaspur

Karan Gogoi

Craft Name: Ringaal
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Naugaon

Ramesh Raar

Craft Name: Copper
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Bilonahera

Reyazuddin Ansari

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Gauthi/Bon

Mamta joshi

Craft Name: Aipan
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Haldwani

Bhawna Martolia

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Sirkha

Reyazuddin Ansari

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Baaling

Mousmi Chakma

Craft Name: Natural Fibre
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Hawalbagh

Rahul Kumar

Craft Name: Ringaal
District: Tehri Garhwal
Block: Bhilangana
Place: Bhilangana

Deepak kumar Uikey

Craft Name: Jute Bag
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sahaspur

Gaurav Bisht

Craft Name: Carpet
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Bagori

Abhiruchi chandel

Craft Name: Copper
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Hawalbagh

Maheshwari khati

Craft Name: Artistic shawl
District: Chamoli
Block: Joshimath
Place: Joshimath

Pathik chaudhary

Craft Name: Crochet
District: Chamoli
Block: Karnaprayag
Place: Karnaprayag

Himani Thapa

Craft Name: Natural fiber
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sahaspur

Sonem soreng

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Dharchula

Prerna pal

Craft Name: Chindi durry
District: Udhamsinghnagar
Block: Jaspur
Place: Jaspur

Ashwani sharma

Craft Name: Block Printing
District: Udhamsinghnagar
Block: Jaspur
Place: Jaspur

Ruchi Budhiraja

Craft Name: Block Printing
District: Udhamsinghnagar
Block: Jaspur
Place: Jaspur

Neelesh Srivastava

Craft Name: Namda
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Netala

Om Prakash

Craft Name: Wood
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Malla gaon

Neelesh Srivastava

Craft Name: Namda
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Maatli

Neelesh Srivastava

Craft Name: Namda
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Maatli

Reyazuddin Ansari

Craft Name: Carpet
District: Pithoragarh
Block: Dharchula
Place: Charchum

Ramesh Raar

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: ukhimath
Place: Perkandi

Ankita Verma

Craft Name: Moonj Grass
District: Udham singh nagar
Block: Khatima
Place: Nanakmatta

Ashwani Sharma

Craft Name: Moonj Grass
District: Udham singh nagar
Block: Khatima
Place: Nagla

Om Prakash

Craft Name: Bamboo
District: Almora
Block: Hawalbagh
Place: Hawalbagh

Abhiruchi Chandel

Craft Name: Copper
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Sakira

Ashwani Sharma

Craft Name: Jute
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Toda Kalyanpur

Ashwani Sharma

Craft Name: Pottery/Jute
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Mohmmadpur Panda

Ankita Verma

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Khumera

Karan Gogoi

Craft Name: Ringaal
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Dandi

Neelesh Srivastava

Craft Name: Namda
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Chungi Badethi

Gaurav Bisht

Craft Name: Carpet/Shawl
District: Uttarkashi
Block: Dunda
Place: Nakuri

Deepak kumar Uikey

Craft Name: Jute
District: Dehradun
Block: Sahaspur
Place: Sahaspur

Ravi Shekhar

Craft Name: Aipan
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Sultannagri

Mamta Joshi

Craft Name: Aipan
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Fatehpur

Ravi Shekhar

Craft Name: Jute
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Bagjala

Ramesh Raar

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Ukhimath

Neelesh srivastava

Craft Name: Artistic Shawl
District: Uttarkashi
Block: Bhatwari
Place: Bhatuksaur

Ruchi Budhiraja

Craft Name: Carpet
District: Bageshwar
Block: Bageshwar
Place: Nai Basti

Ankita Verma

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: Mekhnda

Mamta Joshi

Craft Name: Aipan
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Bhagwanpur

Ravi Shekhar

Craft Name: jute
District: Nainital
Block: Haldwani
Place: Chosala Damuadungha

Ashwani Sharma

Craft Name: pottery/Jute
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Sherpur

Deshna Mamgain

Craft Name: Artificial jewellery
District: Haridwar
Block: Roorkee
Place: Imlikhera

Rahul kumar

Craft Name: Moonj grass
District: Udhamsinghnagar
Block: Khatima
Place: Khatima

Abhiruchi chandel

Craft Name: Ringaal
District: Rudraprayag
Block: Ukhimath
Place: kalimath